FUE Committees

Executive Committee
  1. Mr Nicholas John Okwir - NISSI Farms Enterprises - Chairperson
  2. Dr. Eng. Silver Mugisha - National Water and Sewerage Corporation (NWSC)
  3. Ms. Annet Nakawunde Mulindwa -Finance Trust Bank Ltd
  4. Ms. Brenda Kyasiimire - Uganda National Roads Authority (UNRA)
  5. Mr. Milton Owor - NSSF
  6. Mr. Julius Tumuhimbise - Jim Roberts & Associates
  7. Mr. Douglas Opio - Federation of Uganda Employers
FUE District Committees Members
  1. Mr. Ssalongo Lule Frank - Rakai
  2. Mr. Muwonge Rogers - Mukono
  3. Mr. Toriyogyendo Eldad - Mityana
  4. Mr. Ayo Edward - Lira
  5. Mr. Lema Charles - Masindi
  6. Mr. Malende Shafiq - Gulu
  7. Mr. Etyang Daniel - Tororo
  8. Mr. Benard Osenda - Mbale
  9. Mr. George Olupot - Soroti
  10. Mr. Joab Tumwebarize - Kabale
  11. Dr. Kalibbala John - Mbarara
  12. Mr. Mukundane Vincent - Kabarole
  13. Mr. Kiiza Charles - Kasese
  14. Mr. Rugazoora Innocent - Buikwe/Jinja
  15. Mrs. Ruth Mwangangi - Hoima
Member Services Committee Members
  1. Ms. Brenda Kyasiimire ​- Uganda National Roads Authority (UNRA)
  2. Mr. Masuba George - Partners Worldwide
  3. Mr. Moses Ssesanga- Nation Media Group
  4. Ms. Aisha Mambo- Sheraton Kampala Hotel
  5. Ms. Enid Nambuya- Uganda Association of External Recruitment Agencies (UAERA)
  6. Mr. Ssenyonjo Stanley - Cheshire Services Uganda
  7. Mr. Emmanuel Otim -Regal Paints (U) Limited
  8. Ms. Winnie Mirembe Mugabi - Brookside Ltd
  9. Mr. Kalungi Godfrey - Columbia University Mailman School of Public Health
  10. Mr. Bonus Aine Akankwatsa - Uganda Communications Commission
  11. Mr. Douglas Opio - Federation of Uganda Employers
 
Finance, Human Resource and Administration Committee Members
  1. Mr. Milton Owor- NSSF
  2. Mrs. Susan Muhumuza - Uganda Retirement Benefits Regulatory Authority (URBRA)
  3. Ms. Deborah Maitum-World Vision Uganda
  4. Ms. Juliet Mpiima- Vivo Energy
  5. Mr. Simon Oola -Institute of Certified Public Accountants of Uganda
  6. Miss. Justine Namuli - Roofings Rolling Mills
  7. Ms. Judith Nansubuga- Biyinzika Poultry International Ltd
  8. Mr. JohnBosco Tukahumura -
  9. Mr. John Barasa - Federation of Uganda Employers
  10. Mr. Douglas Opio- Federation of Uganda Employers
Audit Committee Members
  1. Mr. Julius Tumuhimbise - Jim Roberts & Associates
  2. Mrs Hannah Mary Nakawunde - Terrain Plant Ltd
  3. Mr. Paul Kavuma -Uganda Insurers Association
  4. Ms. Efrance M. Mbagaya - Uganda Civil Aviation Authority
  5. Joseph Sserwadda - The Cooper Motor Corporation (U) Ltd
  6. James Walusimbi - Jubilee Life Insurance Company Limited
  7. Mr. Douglas Opio - Federation of Uganda Employers
Development Committee Members
  1. Eng. Martin S Kasekende - M & E Associates
  2. Eng. Gumisiriza Birantana - Pearl Engineering Company Ltd
  3. Godfrey Zaribwende - Babcon Uganda Limited
  4. Ms. Harriet Nshemeza - Uganda Baati Ltd
  5. Ms. Martha Munnu Omer - Century Bottling Company
  6. Mr. Douglas Opio - Federation of Uganda Employers
EYA Technical Committee Members
  1. Ms. Martha Munn - Century Bottling Company Ltd
  2. Mr. Moses Mbubi - Human Resource Manger Association Uganda
  3. Mr. Paddy Lutalo - National Drug Authority
  4. Ms. Irene Namyalo - Infectious Diseases Institute
  5. Ms. Susan Kirule Nampala - Total Uganda Limited
  6. Mr. Yunus Masaba -MAS Group
  7. Mr. Joachim Masagazi - MTN
  8. Ms. Brenda Kyasiimire - Uganda National Roads Authority
  9. Ms. Aisha Mambo - Sheraton Hotel Kampala
  10. Hajjat Sharifah Buzeki - Ministry of Public Service
  11. Ms. Fatia Kanamala - AAR Health Service
  12. Ms. Sarah Kajumba - KCB
  13. Ms. Iyute Oyuu Deborah - National Union of Disabled Persons of Uganda (NUDIPU)
  14. Ms. Deborah Maitum - UAP Insurance
FUE FUEWEC Technical Committee
  1. Josephine Kaleebi
  2. Diana Miiro
  3. Jessica Matwire
  4. Diana Kibuuka
  5. Sarah Walusimbi
  6. Hajati Aphwa Sebyala
  7. Douglas Opio
  8. Fatmah Nsereko
  9. Joy Ebong
Representation on National Boards and Committees

Boards

National Social Security Fund
  1. Mr. Fred Bamwesigye - Civil Aviation Authority
  2. Dr. Eng. Silver Mugisha - National Water and Sewerage Corporation (NWSC)
National Curriculum Development Centre
  1. Mr. Alex Nathan Sserwanga - Uganda Communications Commission
Uganda Business and Technical Examinations Board (UBTEB)
  1. Dr. Eng. Silver Mugisha, National Water and Sewerage Corporation (NWSC)
Presidential CEO Forum
  1. Mr. Douglas Opio, FUE
Labour Advisory Board
  1. Mr. Paul Kavuma - Uganda Insurers Association
  2. Mr. Peter Kiwanuka - Uganda Clays Ltd
Uganda Industrial Court
  1. Mr. Michael Matovu
  2. Mr. F X Mubuuke
  3. Mr. Amos Lapenga
  4. Ms. Julian Nyachwo
  5. Ms. Rose Gidongo
Industrial Training Council
  1. Mr. Milton Steven Owor, National Social Security Fund (NSSF)
Vocational Training Institute Nakawa
  1. Ms. Fatmah Nsereko - Federation of Uganda Employers.
Global Fund Uganda Country Coordinating Mechanism Board
  1. Mrs. Rosemary N. Ssenabulya - FUE
Uganda Retirement Benefits Regulatory Authority
  1. Mrs. Rosemary N. Ssenabulya - FUE
National Employment Council
  1. Mr. Douglas Opio, FUE
National Disability Council
  1. Ms. Immaculate Onyutta, Graphic Systems Limited
Higher Education Students Financing Board
  1. Ms. Solome Luwaga - Uganda Insurers Association
Minimum Wage Advisory Board
  1. Mr. Fred Wapakhabulo - Uganda Bureau of Statistics
  2. Ms. Juliet N Musoke - UFEA
Junior Achievement Uganda (NGO)
  1. Mr. Shaffi Masai Manafa, FUE

Committees

TVET Policy Implementation Working Group
  1. Mr. Douglas Opio, FUE
National Health Insurance Scheme Taskforce
  1. Dr. Patrick Luwaga, AAR Healthcare Uganda
  2. Ms. Solome Luwaga, Uganda Insurers Association
  3. Mr. Dan Okanya, FUE
  4. Mr. Douglas Opio, FUE
Technical Working Group on the Prevention and Control of HIV/AIDS in the World of Work, 2007
  1. Mr. Fagayo Mustaphar, FUE
National Committee on Decent Work Country Programme
  1. Ms. Grace Nabakooza, FUE
National Committee on Social Protection
  1. Mr. Patrick Ajuna, FUE
National Committee on Safety and Health
  1. Mr. Henry Sabah, FUE
National Committee on Apprenticeship
  1. Mr. Dan Okanya, FUE
  2. Mr. Patrick Ajuna, FUE

International Boards

National Committee on Apprenticeship
  1. Mr. Douglas Opio, FUE
  2. Mr. Dan Okanya, FUE
  3. Mr. Shaffi Masai Manafa, FUE
Confederation of IGAD Employers
  1. Mr. Douglas Opio, FUE
  2. Ms. Grace Nabakooza, FUE
  3. Mr. Geoffrey Kabi, FUE
Governing Council Members
  1. Dr. Eng. Silver Mugisha Chairperson -National Water and Sewerage Corporation (NWSC)
  2. Ms. Annet Nakawunde Mulindwa, Vice Chairperson -Finance Trust Bank Ltd
  3. Mr Nicholas J Okwir - NISSI FARM Enterprise
  4. Mr. Bonus Aine Akankwatsa - Uganda Communications Commission
  5. Mr Milton Owor - National Social Security Fund (NSSF)
  6. Ms. Berna Frances Arinaitwe / Mr. Juma Kisaame - Uganda Revenue Authority
  7. Mr. Juma Kisaame - Uganda Revenue Authority
  8. Ms Lydia Cathy Tamale - The Aids Support Organization (TASO)
  9. Mr. Paul Kavuma - Uganda Insurers Association
  10. Mr Robert Balikenda -Mc Leod Russel
  11. Efrance Musimenta Mbagaya -Uganda Civil Aviation Authority
  12. Ms. Asiimwe Annah Tibazindwa - Bishop Stuart University
  13. Ms. Ogiel Betty - Total Uganda Limited
  14. Mr Mwambu Wadulo - Tororo Cement
  15. Mr. Brij Gagrani - Manager - Tororo Cement
  16. Mr. Masuba George - Partners for Children Worldwide
  17. Alternate: Mr. Opoo Moses - Partners for Children Worldwide
  18. Ms. Betty Ajambo - Uganda Printing and Publishing Corporation (UPPC)
  19. Mr. Kasekende Mujuzi - Uganda Printing and Publishing Corporation (UPPC)
  20. Ms. Juliet Mpiima - Vivo Energy Uganda
  21. Mr. Michel Karokora Mugabi - Housing Finance Bank
  22. Alternate: Peace Ayebazibwe Kabunga - Housing Finance Bank
  23. Mr. Kr Sumit Gaurav - Jubilee Life Insurance Company Limited
  24. James Walusimbi - Jubilee Life Insurance Company Limited